Prezydenci - przywództwo, styl i dokonania
Najbardziej pożądany urząd w państwie nie daje, paradoksalnie, największej władzy politycznej. Ale ma najsilniejszą legitymizację w systemie polskiej demokracji, a pełniący go jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej. Nic dziwnego, że to najrzadsze w Polsce "dobro polityczne" rozpala co pięć lat wyobraźnię i emocje polityków, wyborców i mediów. Wprawdzie władza prezydenta jest ograniczona, ale właśnie widoczność, jedyność i publiczne zainteresowanie sprawiają, że prezydent może dokonać więcej, niż przewiduje konstytucja. O ile więcej, w gruncie rzeczy zależy od tego, kim jest. Prezydentura to w III Rzeczypospolitej więcej niż urząd, to przywództwo, inspiracja i reprezentacja.
"ZA, A NAWET PRZECIW"Lech Wałęsa jest być może najbardziej niedocenionym politykiem. Postać integrująca antykomunistyczną opozycję, symbol "Solidarności" i przełomu 1989 roku (drużyna Wałęsy!) wkracza w rok 1990 z poczuciem, że sprawstwo polityczne wymyka mu się z rąk, a równocześnie otrzymuje pozytywnie oceny od 85 proc. Polaków. Elity postsolidarnościowe skłonne są uważać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta