Strategiczne myślenie o budżecie
Polityka budżetowa, której nie ograniczają żadne reguły, ma wiele wad. Dlatego pożyteczne są takie rozwiązania, jak "kotwica Mecha" czy "reguła Belki". W rzeczywistym stosowaniu się do wynikających z nich ograniczeń pomocne byłyby niezależne rady fiskalne. Najlepszym jednak rozwiązaniem byłoby powołanie nowej instytucji - rady polityki fiskalnej.
Jeśli polityka fiskalna pozbawiona jest jasnych i możliwych do wyegzekwowania reguł, finanse publiczne stają się polem otwartych konfliktów między grupami interesu niezważającymi na ogólny interes społeczny i na długofalową stabilizację finansów publicznych. Poza tym ze względu na kalendarz wyborczy i społeczną wrażliwość na cięcia wydatków polityka fiskalna ma często charakter procykliczny, to znaczy wydatki publiczne rosną nie tylko w czasie recesji, ale również w czasie ożywienia gospodarczego, choć właśnie wtedy powinny maleć, żeby zaoszczędzić środki na gorsze czasy. W konsekwencji przyczynia się to do niestabilności makroekonomicznej i do niższego tempa wzrostu gospodarczego. Rządy i politycy myślą zwykle tylko w kategoriach krótkoterminowych i -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta