Pełnomocnik zamiast prezesa
Słowo "pełnomocnictwo" jest używane najczęściej w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, jako upoważnienie innej osoby do działania w imieniu upoważniającego (zwanego mocodawcą). Po drugie, jako dokument, na mocy którego do takiego upoważnienia doszło.
Kiedy i po coPełnomocnictw można udzielać w bardzo różnych postępowaniach. W obrocie gospodarczym istotną rolę odgrywają pełnomocnictwa udzielane na podstawie przepisów prawa cywilnego. Pozwalają one dokonywać czynności prawnych w imieniu mocodawcy, np. zawierać, zmieniać i wypowiadać umowy.
Nie mniej ważne są pełnomocnictwa udzielane w postępowaniu administracyjnym - zarówno zwykłym, jak i w postępowaniach szczególnych: podatkowym, celnym itp. Takie pełnomocnictwo pozwala dokonywać czynności proceduralnych - składać wnioski i oświadczenia, przedstawiać dowody itp.
Bez pełnomocnika nie mogą się też obejść postępowania sądowe. Zastępstwo możliwe jest przed każdym sądem - powszechnym (w sprawach cywilnych, karnych, pracowniczych itd.), administracyjnym i przed Sądem Najwyższym.
Nieco teoriiPrawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta