Kto płaci za przewóz
Takie jednoznaczne stanowisko, ważne dla praktyki gospodarczej, zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 20 grudnia 2005 r. (V CK 413/05). Dla odbiorców oznacza ono przede wszystkim, że muszą płacić za przewozy, jeśli wpłacili przewoźne płatnikowi, a ten nie przekazał zapłaty przewoźnikowi.
Dotyczy to m.in. odbiorców znacznych transportów węgla, którzy muszą zapłacić PKP Cargo za przewozy, mimo że wpłacili przewoźne pośrednikowi - płatnikowi. Okazało się bowiem, że ten nie przekazał zapłaty przewoźnikowi. W sumie takich wypadków było sporo i chodzi o miliony.
Skomplikowany system rozliczeńTransport węgla z holdingu węglowego był zorganizowany w ten sposób, że przewoźne miała płacić elektrownia jako odbiorca. Elektrownia korzystała z usług spedytora. Ten z kolei zaoferował jej skorzystanie z instytucji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta