Dobra informacja finansowa ułatwia podejmowanie decyzji
Większość firm wprowadzających w ostatnim roku Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) skoncentrowała się na podstawowych wielkościach sprawozdawczych, takich jak wynik finansowy i aktywa netto. Było to działanie jak najbardziej racjonalne, gdyż zarówno zarząd, jak i udziałowcy chcieli przede wszystkim wiedzieć, w jakim stopniu zmieni się rentowność jednostki i jej wartość księgowa.
Kwestie prezentacji i ujawnień zostały potraktowane jako niepriorytetowe. Tymczasem okazuje się, że to, w jaki sposób jednostka zaprezentuje informacje finansowe w swych pierwszych sprawozdaniach według MSSF, może mieć czasami większy wpływ na ich odbiór niż wartość podstawowych wielkości. Odbiorcy sprawozdań finansowych (m.in. udziałowcy, potencjalni inwestorzy, banki, kooperanci) mogą być bowiem do rewolucyjnej zmiany, jaką przynoszą MSSF, nieprzygotowani, a modele analityczne, do których były wprowadzane podstawowe wielkości ze sprawozdań, doświadczenie w szybkim ich przeglądzie - zupełnie nieprzydatne.
Format sprawozdaniaPierwsza i na pewno największa zmiana dotyczy formatu sprawozdania finansowego. Część podmiotów notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta