Nowy instrument: wiążące reguły korporacyjne
Wynikają one w głównej mierze z konieczności pogodzenia, z jednej strony, interesów chronionych jednostek przed niebezpieczeństwami wynikającymi z przetwarzania ich danych osobowych (dalej: dane), z drugiej - zapewnienia na tyle nieskrępowanego przepływu danych, by nie uległy zahamowaniu procesy gospodarcze i społeczne.
Jednolity standard ochronyInteresy te próbuje godzić dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 95/46/WE z 24 października 1995 r. (dyrektywa). Z mniejszym lub większym powodzeniem, zależnie od postawy państwa implementującego jej postanowienia, dyrektywa wprowadza jednolity standard ochrony danych na obszarze Unii, a dokładnie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), bo także Norwegia, Islandia i Liechtenstein wprowadziły do prawa krajowego postanowienia dyrektywy. Standard przez nią określony jest jednym z najwyższych na świecie, dlatego wiele państw wzoruje się na dyrektywie (np. Kanada).
Zakazy i odstępstwaGeneralny zakaz przekazywania danych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta