Za co odpowiada właściciel, gdy zawali się budynek
Przyczyny katowickiego nieszczęścia nie są jeszcze znane. Przyjrzyjmy się jednak, jak odpowiada właściciel nieruchomości względem osób poszkodowanych.
Podstawowym przepisem, który to reguluje, jest art. 434 kodeksu cywilnego: "Za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie".
Odpowiedzialność właściciela budynku (budowli) jest oparta na zasadzie ryzyka. To oznacza, że to właściciel musi udowodnić, że były inne przyczyny zawalenia. Jeśli nie jest w stanie tej przyczyny wykazać, musi ponieść konsekwencje, czyli zapłacić odszkodowanie.
Jest to surowy reżim odpowiedzialności, ale to nie znaczy, że bezwzględny.
Kiedy właściciel nie odpowiadaIstnieją sytuacje, gdy właściciel budynku odpowiedzialności nie ponosi.
Jeśli właściciel wykaże, że przyczyną zdarzenia nie był brak utrzymania budynku w należytym stanie ani wada w budowie, to jest zwolniony z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta