Zakazane organizowanie zakazanych demonstracji
Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 2 kodeksu wykroczeń dopuszcza się wykroczenia ten, kto zwołuje zakazane zgromadzenie lub przewodniczy zgromadzeniu zakazanemu. Jak wiadomo, władze administracyjne zakazały odbycia Marszu Równości - w pierwszej instancji prezydent miasta, w drugiej zaś organ odwoławczy, którym jest, zgodnie z ustawą - Prawo o zgromadzeniach, wojewoda. Od decyzji wojewody odwołano się do sądu administracyjnego, który zakaz odbycia zgromadzenia publicznego uchylił. Czyżby więc zdezaktualizowała się kwestia odpowiedzialności za wykroczenie z art. 52 § 1 pkt 2 k.w. (rzecz jasna przy założeniu, że ustali się, iż takiemu zgromadzeniu ktoś przewodniczył)?
Tak albo takNa sprawę można spojrzeć z dwóch stron, uwzględniwszy dwa wstępne warianty interpretacyjne przepisu k.w.
Można oto uznać, że istotne jest ostateczne, prawomocne rozstrzygnięcie w kwestii zakazu zgromadzenia publicznego. Innymi słowy, uchylenie wydanego przez organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta