Mediacja zamiast sądu
Mediacja to dobrowolne i poufne rozmowy prowadzone między dwiema stronami konfliktu np. pracodawcą i pracownikiem, które odbywają się w obecności strony trzeciej (mediatora).
Do mediacji mogą zgłosić się sami zainteresowani. Ale do postępowania mediacyjnego dochodzi także w wyniku skierowania sprawy z sądu (art. 183 1 § 2 k.p.c.). Ten najpierw zapoznaje się z pozwem lub wnioskiem i ocenia, czy sprawa w ogóle nadaje się do takiej formy rozstrzygnięcia sporu. O skierowaniu do mediacji sąd może zdecydować jedynie do pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę.
Jeśli do mediatora zgłasza się strona, to wniosek o przeprowadzenie mediacji powinien być w formie pisemnej, wskazywać strony i określać dokładne żądania wraz z uzasadnieniem. Do tego dodaje się załączniki oraz odpis umowy o mediację, jeśli taką sporządzono na piśmie, oraz dowód doręczenia odpisu drugiej stronie. Wnioskując o przeprowadzenie mediacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta