Zawiadomienie o rozprawie poczeka na nas dłużej
Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął we wtorek 28 lutego wątpliwości warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zakwestionował tzw. zastępcze doręczanie pism, oparte na domniemaniu, że pismo z sądu dotarło do adresata.
Zdaniem Trybunału skutkiem takiego trybu doręczania sądowej korespondencji (przewidzianego w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) bywa pozbawienie obywatela konstytucyjnego prawa do sądu. Jeśli bowiem list do zainteresowanego nie dotrze, nie wie on nie tylko o terminie rozprawy, ale także o treści wyroku. Nie może więc dotrzymać terminów na złożenie odwołania - i przegrywa.
- Procedury sądowe powinny być tak ustanowione, aby zapewnić stronom osobistą obronę w sądzie swoich racji i umożliwić złożenie odwołania od wyroku - uzasadniał orzeczenie sędzia TK Wiesław Johann.
Domniemanie doręczeniaPrzepis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta