Co lepsze - proces czy ugoda
Co lepsze - proces czy ugoda? Każde z tych rozwiązań ma zalety i wady. Dokonując świadomego wyboru, warto rozważyć, co im się bardziej opłaca. Niebagatelne przy tym znaczenie będzie miało tempo rozstrzygnięcia konfliktu.
Ugoda na kilka sposobówPracodawca i pracownik powinni pamiętać, że mają do wyboru kilka rodzajów ugody: >ugodę pozasądową - jest to porozumienie zawierane między pracodawcą i pracownikiem bez udziału mediatora i sądu, mające rangę umowy cywilnej, >ugodę zawieraną przed komisją pojednawczą, jeśli taka komisja u pracodawcy działa, > ugodę sądową - zawieraną w sądowym postępowaniu pojednawczym, > ugodę zawartą przed mediatorem.
Czas to pieniądzIm szybciej sporna kwestia między pracodawcą a pracownikiem zostanie rozwiązana, tym lepiej. O ile przy ugodzie strony mają wpływ na to, kiedy dojdą do porozumienia, o tyle czas trwania procesu sądowego już od nich nie zależy.
Proces przebiega bowiem według ściśle określonej procedury (patrz schemat przebiegu procesu sądowego), do której sąd musi się zastosować (art. 459 - 476 kodeksu postępowania cywilnego, w skrócie k.p.c.). Od dnia złożenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta