Nie ma odprawy emerytalnej bez ustania stosunku pracy
> Zatrudniam na 1/4 etatu pracownicę, która w lipcu będzie przechodzić na emeryturę. W jakiej wysokości mam jej wypłacić odprawę emerytalną? Dodam, że nie obowiązują u nas żadne szczególne ani zakładowe przepisy.
Jeśli pracodawca przy wypłacaniu odprawy kieruje się wyłącznie kodeksem pracy, to pracownikowi należy się odprawa w wysokości jego jednomiesięcznego wynagrodzenia. Wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony, nie ma tu znaczenia. Jeśli więc pracownik zarabia np. 300 zł, to dostanie odprawę w takiej właśnie wysokości.
ZMIANA UKŁADU ZBIOROWEGO> 30 czerwca ukończę 65 lat. Zamierzam wypowiedzieć umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę w marcu. W firmie szykuje się zmiana układu zbiorowego pracy, która zacznie obowiązywać w maju. Odprawa emerytalna, którą otrzymałbym po wejściu w życie nowego układu, będzie niższa, niż wynika to z obecnie obowiązującego. Czy jeśli układ zbiorowy zmieni się w trakcie trwania wypowiedzenia, to należy mi się wyższa, czy niższa odprawa?
Jeśli warunki w nowym układzie zbiorowym są mniej korzystne dla pracownika, to pracodawca musi zastosować wypowiedzenie zmieniające. Zgodnie bowiem z art. 241 13 § 2 k.p....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta