Prognoza na życie
Na pozór to makabryczne narzędzie. W praktyce może być bardzo użyteczne. - Pacjenci i ich rodziny chcieliby otrzymywać od nas więcej prognostycznych informacji. Pytanie, co mnie czeka, jest przecież bardzo ludzkie - opowiada dr Sei Lee, geriatra z Veterans Affairs Medical Center w amerykańskim San Francisco, główny autor testu. Stworzono go z myślą o osobach starszych, powyżej 60. roku życia.
Z jego pomocą można aż z 80-procentową pewnością przewidzieć prawdopodobieństwo śmierci człowieka w ciągu najbliższych czterech lat. Wzrasta ono wraz z liczbą punktów, przyznawanych za odpowiedzi na dwanaście prostych pytań. Więcej punktów otrzymają mężczyźni, nałogowi palacze, chorzy na cukrzycę czy ludzie w zaawansowanym wieku. Wskaźniki te wydają się proste, ale wyliczenia są bardzo konkretne. Naukowcy oparli swój test na solidnej podstawie - badaniu Health and Retirement, które w latach 1998 - 2002 objęło prawie 12 tys. Amerykanów powyżej 50. roku życia.
Za mało "karnych punktów"...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta