Ile pracują dyrektorzy i kierownicy
Zazwyczaj to właśnie zarządzający mają wpływ na czas wykonywania pracy przez podległe im służbowo osoby, a więc pośrednio na obowiązki pracodawcy, np. co do wysokości wypłacanego im wynagrodzenia.
Jednocześnie nie jest możliwe, aby kontrolować ilość pracy takich osób, bo stanowią one najwyższy szczebel w hierarchii służbowej w firmie. Nie oznacza to jednak, że pracownicy ci nie podlegają żadnym ograniczeniom. Niekiedy jednak pracodawca musi liczyć się z koniecznością zrekompensowania im zwiększonego wysiłku. Może to okazać się dość kosztowne, bo zazwyczaj dyrektorzy i kierownicy mają wysokie pensje.
Kto zarządza zakładem pracyNie każda osoba pełniąca funkcję kierowniczą może być uznana za osobę zarządzającą zakładem pracy. Ma to znaczenie o tyle, że osoby, które nie należą do tej grupy, w zakresie czasu pracy zawsze traktowane będą jak szeregowi pracownicy.
Definicję, kogo należy traktować jako pracownika zarządzającego zakładem pracy, podaje art. 128 § 2 pkt 2 k.p. Zgodnie z nim będą to: > pracownicy kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy, > pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy, > główni księgowi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta