Kłopotliwa obniżka
Wśród krajów, które krytycy polityki pieniężnej w Polsce zwykli stawiać za wzór do naśladowania, wielokrotnie wymieniano ostatnio Słowację. Wzór ten jednak wydaje się problematyczny. Jest tak przede wszystkim dlatego, że Słowacja już w 2004 roku dokonała głębokiej reformy finansów publicznych. Jednolitą stopą podatkową (19 proc.) objęto dochody osobiste, dochody przedsiębiorstw, a także wartość dodaną towarów i usług (VAT). Towarzyszyło temu zniesienie podatków od dochodów kapitałowych i dywidendy, a także eliminacja zdecydowanej większości ulg i wyłączeń podatkowych (m. in. wakacji podatkowych dla nowo zakładanych firm).
Zbudowanie prostej i przejrzystej strony dochodowej budżetu połączono z uporządkowaniem jego strony wydatkowej - ograniczono świadczenia chorobowe, wprowadzono częściową odpłatność za usługi medyczne i leki, zmieniono zasady przyznawania zasiłków dla bezrobotnych i rodzin o dochodach poniżej granicy ubóstwa (wprowadzono "programy aktywizacji", które uzależniają przyznanie pomocy od własnego wysiłku na rzecz poprawy sytuacji materialnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta