Czy polemizowanie z centralnym bankiem z założenia wypada źle
Z artykułami pisanymi pod silnym wpływem doktryny łatwo polemizować, choć może być trudno przekonać ich autorów do zmiany zdania. Oparte są one bowiem na argumentach odbiegających od rzeczywistości i na doktrynalnym spojrzeniu na procesy gospodarcze. Tak też jest w przypadku tekstów Piotra Ciżkowicza i Andrzeja Rzońcy " To nie jest powód do obniżek stóp procentowych" ("Rz" z 25 stycznia) i " Narodowy Bank Polski wypada dobrze" ("Rz" z 8 lutego).
W pierwszym z tych artykułów starają się oni podważyć argumenty przemawiające za tym, że w bieżącym roku inflacja w Polsce nie przekroczy 2,5 proc. (rok do roku). Zarówno inflacyjna rzeczywistość ostatnich miesięcy, jak i oficjalna projekcja NBP wystarczą, aby z dużą dozą prawdopodobieństwa pokazać, że autorzy się mylą. Autorzy stwierdzają, że inflacja może sięgnąć celu NBP ze względu na wyższe ceny paliw, wyższe ceny żywności oraz kontynuację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta