Gdy firmę żony przejmuje mąż
- W listopadzie 2005 r. otworzyłam firmę transportową. Jestem płatnikiem VAT. W grudniu kupiłam 3 samochody, na które otrzymałam prywatną pożyczkę poręczoną majątkiem męża. Praktycznie przedsiębiorstwem zajmuje się mąż. Mamy wspólność majątkową, a pieniądze na rozwój firmy pochodziły z majątku wspólnego. Ponieważ jestem w trakcie procedury rozwodowej, nie chcę prowadzić tej firmy. Księgowy doradził mi następujący sposób działania: zamykam działalność, a mąż ją rozpoczyna, odkupując następnie ode mnie środki trwałe. Czy nie ma prostszego sposobu? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Jeśli czytelniczka nie chce już prowadzić firmy, a mąż pragnie tę firmę przejąć, nie da się uniknąć ani procedury zamknięcia działalności przez czytelniczkę, ani otwarcia jej przez męża. Oczywiście mąż czytelniczki będzie prowadził interesy pod własną firmą i innymi niż czytelniczka numerami informacji podatkowej i REGON. Jedyne, co można ewentualnie uprościć, to sposób przejęcia majątku.
Czy jego odkupienie to jednak w opisanej sytuacji dobry pomysł? Niekoniecznie. Ta prosta z pozoru operacja z prawnego punktu widzenia jest bowiem prawdziwym węzłem gordyjskim. Poza tym spore znaczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta