Przybysze z północy
Niewielkie wydmowe wzniesienie, opodal rysuje się dolinka wpadająca do rzeki Liwiec - okresowo płynie nią strumyk. Wnętrze piaszczystego garbu kryje prehistoryczny skarb: naukowcy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie odkopują tam cmentarzysko z epoki żelaza, z pierwszych wieków naszej ery, gdy na południu Europy rozciągało się Imperium Romanum, a na północ od Alp i Karpat "siedzieli" barbarzyńcy.
Nauka i politykaJeszcze przed II wojną światową, w ramach przeciwstawiania się niemieckiemu "Drang nach Osten" (naporowi na wschód), polscy archeolodzy dowodzili "prasłowiańskości" ziem w dorzeczu Odry i Wisły. Niemieccy badacze widzieli na tych terenach ludy germańskie, między innymi Wandalów i Gotów. Minęły dziesięciolecia, polityka przestała wpływać na wnioski archeologów po obu stronach Odry, i oto polscy badacze odkrywają pozostałości osad i cmentarzysk, które w ich fachowym języku związane są z tzw. kulturą przeworską czy wielbarską. Dla laików można to ująć prościej: chodzi o Wandalów i Gotów (badacze niemieccy odkopują bez zażenowania osady i cmentarzyska Słowian Połabskich). Nie oznacza to, że ludy germańskie zapuściły korzenie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta