Na wszelki wypadek zapisz karę
Kara umowna to cenne narzędzie dla wierzyciela wobec jego dłużnika. Dzięki temu ma on większą pewność, że należne świadczenie zostanie spełnione w sposób zgodny z umową.
PRZYKŁADW umowie dostawy odbiorca może zastrzec, że w razie niedostarczenia przez dostawcę materiałów budowlanych w określonym terminie wskazanym w umowie odbiorca może domagać się od dostawcy zapłaty kary umownej w wysokości 10 proc. zamówionych, a niedostarczonych materiałów budowlanych.
Czym jest kara umownaKara umowna została uregulowana w art. 483 i 484 kodeksu cywilnego. Stanowi tzw. dodatkowe postanowienie umowne, że jeżeli dłużnik nie wykona swojego zobowiązania niepieniężnego albo wykona je nienależycie, to wierzyciel ma prawo żądać wskazanej w umowie sumy. Zatem kara umowna powinna być wyrażona w pieniądzu.
Nie może dotyczyć zapłatyKara umowna może być zastrzeżona wyłącznie, jeżeli dłużnik zobowiązał się spełnić świadczenie niepieniężne, np. dostarczyć towar, wykonać usługę, wydać określoną dokumentację, powstrzymać się od określonych działań. Nie można natomiast zastrzec kary umownej w sytuacji, gdy dłużnik jest zobowiązany do zapłaty określonej kwoty pieniężnej, np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta