Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionych wieków

25 marca 2006 | Polski oręż | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Arsenał minionych wieków LONT W SZCZĘKACH SMOKA

Hakownica z zamkiem lontowym z początku XVI wieku Polskie chorągwie zaciężne walczące pod Orszą górowały zdecydowanie wartością bojową zarówno nad przeciwnikiem - armią moskiewską - jak i sojuszniczymi Litwinami. Przewagę taką dawała nam nie tylko ciężkozbrojna kopijnicza jazda, niemająca odpowiednika w wojsku Wasyla III, ale również nowoczesna piechota wyposażona w większości w długą broń palną - rusznice z zamkiem lontowym,pierwszym zamkiem zastosowanym w broni palnej.

Zasadniczym elementem zamka lontowego był kurek (zwany ze względu na charakterystyczne profilowanie łabędzią szyją), zakończony tzw. smoczą głową, w której umocowywano za pomocą śrub żarzący się lont. Po naciśnięciu pręta spustowego uruchamiano dźwignię powodującą zwolnienie zaczepu kurka, ten z kolei dzięki sprężynie opadał wraz z palącym się lontem na panewkę z prochem, powodując zapał ładunku w komorze lufy. Proch na panewce chroniony był poziomą blaszką, odsuwanąprzed strzałem. Zarówno kurek, jak i panewka umocowane były na tzw. blasze zamkowej znajdującej się z prawej strony drewnianego łoża (kolby)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3798

Spis treści
Zamów abonament