Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

I uniewinniony, i ukarany za to samo

25 marca 2006 | Prawo | MA
źródło: Nieznane

Trybunał Praw Człowieka o swobodzie wypowiedzi dziennikarza historyka I uniewinniony, i ukarany za to samo Swoboda wypowiedzi wiąże się z obowiązkami i odpowiedzialnością Marek Antoni Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Poszukiwanie prawdy historycznej jest integralną częścią swobody wypowiedzi. Paul Giniewski, dziennikarz i historyk z Paryża, w gazecie "Le quotidien de Paris" (Dziennik paryski) z 4 stycznia 1994 r. opublikował artykuł "Mroki błędu" o encyklice "Veritatis splendor" Jana Pawła II (o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła). Była to krytyczna analiza poglądów papieża zawartych w tym dokumencie. Autor starał się przedstawić argumenty dotyczące doktryny leżącej u podstaw encykliki i ewentualnych związków ze źródłami Holokaustu.

Stowarzyszenie pod nazwą "Powszechny Sojusz przeciwko Rasizmowi i na rzecz Poszanowania Tożsamości Francuskiej i Chrześcijańskiej" wytoczyło dwie sprawy: karną przeciwko autorowi, gazecie i jej dyrektorowi wydawniczemu, zarzucając publikację oszczerczych wypowiedzi wymierzonych we wspólnotę chrześcijańską oraz o roszczenie cywilne.

W pierwszej Giniewski (i pozostali)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3798

Spis treści
Zamów abonament