Małe firmy mogą wygrać przetarg, działając w konsorcjum
Małe i średnie firmy często nie mają odpowiednich środków finansowych, urządzeń i maszyn, które pozwoliłyby im wykonać zamówienie. Nie oznacza to jednak, że są na straconych pozycjach w stosunku do dużych konkurentów. Po pierwsze mogą występować jako podwykonawcy przy realizacji tych zamówień. Po drugie mogą się wspólnie starać o udzielenie zamówienia.
Wspólna ofertaMożliwość ubiegania się o udzielenie zamówienia przez podmioty działające wspólnie na równi z wykonawcami występującymi samodzielnie wynika z art. 23 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (DzU nr 19, poz. 177 ze zm.; dalej: ustawa).
Najczęściej podmioty składające wspólną ofertę zawiązują związek gospodarczy, zwyczajowo zwany konsorcjum.
Umowa konsorcjumDopuszczalność zawierania umowy konsorcjum wynika z zasady swobody umów. Umowa konsorcjum jest podobna do umowy spółki cywilnej. Jej przedmiotem jest zobowiązanie uczestników konsorcjum do współdziałania dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego poprzez podejmowanie oznaczonych w niej działań. Natomiast w wypadku spółki cywilnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta