Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak założyć spółkę komandytową

18 kwietnia 2006 | Dobra firma | PW
źródło: Nieznane

WYBÓR FORMY DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Jak założyć spółkę komandytową W spółce komandytowej jedni mogą zaangażować się mocniej, inni słabiej. Jedni gotowi są zaryzykować więcej, inni mniej.

Szczególną cechą tej spółki jest zróżnicowanie zakresu odpowiedzialności tworzących ją wspólników. Co do zasady obowiązuje ta sama reguła co w spółce jawnej: wspólnicy odpowiadają za zobowiązania swojej spółki całym majątkiem (art. 22 k.s.h.). Wierzyciel może jednak rozpocząć egzekucję z majątku wspólnika dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna (art. 31 k.s.h.).

W spółce komandytowej przewidziane zostało jednak odstępstwo od tych zasad. Nie polega ono - tak jak np. w spółce partnerskiej - na wyłączeniu odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z działalności zawodowej pozostałych wspólników (por. DF z 4 kwietnia br.).

W spółce komandytowej wspólnicy zostali podzieleni na dwie grupy:

> komplementariuszy - odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia - tak jak w spółce jawnej,

> komandytariuszy - odpowiadających w sposób ograniczony. Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki tylko do wysokości tzw. sumy komandytowej (art. 111 k.s.h.).

Suma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3817

Spis treści
Zamów abonament