Nowa konwencja z Lugano, czyli sądowa próba sił
Kolejnego na to przykładu dostarcza, wydana wbrew stanowisku większości państw członkowskich, opinia 1/03 z 7 lutego 2006 r. w sprawie kompetencji - wyłączna czy niewyłączna - Wspólnoty do zawarcia nowej konwencji lugańskiej.
Zapomniany element jurysdykcjiZgodnie z traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską (dalej: traktat) Parlament Europejski, Rada, Komisja lub państwo członkowskie (dalej: państwo) mogą zwrócić się do Trybunału o wydanie opinii na temat zgodności projektu umowy międzynarodowej z traktatem. Negatywna opinia sprawia, że dana umowa nie może wejść w życie. Osiągnięcie zgodności z prawem wspólnotowym wymagałoby stosownych zmian albo w traktacie, albo w samej treści umowy.
Wystąpienie o opinię jest fakultatywne. Trybunał wydaje je stosunkowo rzadko. Gdy jednak już do tego dochodzi, jej przedmiotem są kwestie kluczowe dla prawa wspólnotowego, jak zakres i charakter kompetencji Wspólnoty do zawierania umów międzynarodowych (opinia 1/76), podkreślenie specyfiki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta