Wokół przetargu
Ustawa o ochronie obrotu gospodarczego
Wokół przetargu
Przetarg jest tradycyjnym sposobem zawierania umów w obrocie gospodarczym. Pozwala wyodrębnić kontrahenta, który oferuje najkorzystniejsze warunki zawarcia umowy -- najniższą lub najwyższą cenę, najdogodniejszy termin, najnowszą technologię. Organizację i warunki, w tym warunki zawarcia umowy z konkretnym kontrahentem-uczestnikiem przetargu, określa zwykle osoba, która go organizuje. Może być to także przedmiotem regulacji przepisów prawa publicznego.
Przetarg może występować w rozmaitej postaci: jako nieograniczony (otwarty) , w którym uczestniczy dowolna liczba oferentów, lub ograniczony (zamknięty) , w którym zaproszenie do negocjacji zaadresowane jest do zindywidualizowanych podmiotów, z góry oznaczonych przez organizatora. Możliwa jest także forma kombinowana -- w pierwszym etapie przetarg nieograniczony, w drugim zamknięty. Ze względu na formę przeprowadzania przetargu rozróżnia się: ustny, określany także jako licytacja; pisemny, polegający na złożeniu pisemnych o fert.
W zasadniczej postaci przetarg w gospodarce rynkowej stosowany jest przeważnie jako sposób zawierania dużych lub nietypowych kontraktów. Pozwala bowiem ogłaszającemu na pozyskanie najszerszego wyboru ofert. Ze względu na swoją przejrzystość i możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta