Pracodawca może zwolnić pracownika, który choruje i pracuje
Choroba może spowodować, że pracownik jest niezdolny do pracy. Otrzymuje wówczas zwolnienie lekarskie, które usprawiedliwia jego nieobecność w firmie (§ 3 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy - DzU nr 60, poz. 281). Nic nie grozi zatrudnionemu, jeśli wykorzystuje je na odzyskanie sił. Gorzej jest, gdy zamiast kurować się, pracuje. Wtedy naraża się na utratę posady. Ale czy tak się stanie, zależy od pracodawcy.
Wolno wypowiedzieć umowę o pracęZwolnienie lekarskie chroni pracownika przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę. Art. 41 k.p. zakazuje bowiem pracodawcy wypowiadania umów o pracę w razie usprawiedliwionej nieobecności w pracy osób zatrudnionych. Ale zakaz ten ma granice.
Gdy upłyną terminyPo pierwsze, przestaje działać, jeśli upłyną terminy do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, czyli: > 3 miesiące - gdy pracownik pracuje u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, > łączny okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta