Macierzyński dla matki i ojca
Zasady przyznawania i wypłaty zasiłków macierzyńskich reguluje ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267).
Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania. Oznacza to, że pracownik może go uzyskać bez względu na to, jak długo podlega ubezpieczeniu chorobowemu.
Jak długoZasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego, określony w art. 180 § 1 kodeksu pracy, tj. przez:
a) 16 tygodni przy pierwszym porodzie,
b) 18 tygodni przy każdym następnym porodzie,
c) 26 tygodni w wypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Uwaga: w Sejmie jest projekt nowelizacji kodeksu pracy wydłużający urlopy macierzyńskie o 2 tygodnie, ale jest on dopiero po pierwszym czytaniu.
Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania przysługującego wymiaru.
Zgon lub choroba dzieckaJeśli dziecko urodzi się martwe lub umrze w ciągu pierwszych 8...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta