Siedem uwag o obowiązkach
Od co najmniej kilku dziesięcioleci żyjemy w epoce naznaczonej ideą wolności i praw człowieka. Idea ta znalazła wyraz w wielu dokumentach o globalnym lub kontynentalnym zasięgu, takich jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Pakty Praw Człowieka, Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności itp. Także wszystkie konstytucje państw, które słusznie bądź niesłusznie uważają się za demokratyczne, powołują się na te wolności i prawa.
Tak powszechne uznanie dla znaczenia wolności i praw w kształtowaniu kondycji ludzkiej jest dosyć oczywistym owocem postulatów wielu pokoleń filozofów, etyków i prawników, ale przede wszystkim reakcją na dramatyczne wydarzenia poprzedniego wieku, w którym najbardziej fundamentalne prawa ludzkie były gwałcone na gigantyczną skalę przez reżimy autorytarne i totalitarne na wszystkich bez mała kontynentach.
1. Wraz z ideologią wolności i praw rozpowszechnieniu uległa, przynajmniej w kulturze euroatlantyckiej, koncepcja priorytetu jednostki przed rozmaitego typu zbiorowościami, wśród których państwo zajmuje miejsce naczelne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta