Ile razy można "wypróbować" pracownika?
Nie wolno jej także powtórzyć. Wyjątek dotyczy pracownika, którego pracodawca po pierwszej umowie próbnej chce zatrudnić w swojej firmie, ale na innym stanowisku.
- Ile maksymalnie może trwać umowa na okres próbny? Czy możemy ją powtórzyć, jeśli po pierwszym okresie próbnym zdecydowaliśmy się zatrudnić pracownika na innym stanowisku w dziale marketingu zamiast w dziale reklamy? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Pracodawcy najczęściej rozpoczynają zatrudnianie nowych osób od umowy na okres próbny, bo chcą sprawdzić przyjmowanych do firmy pracowników. Kandydatowi natomiast ten czas pozwala przekonać się, czy warto wiązać się z tym pracodawcą na dłużej. Potem z pracownikiem można zawrzeć umowę: > na czas wykonywania określonej pracy, > na zastępstwo, > na czas określony, > na czas nieokreślony.
Umowa na okres próbny może poprzedzać każdą umowę o pracę, ale - ze względu na swój terminowy charakter, a także ochronę pracownika - nie może trwać dłużej niż trzy miesiące (art. 25 § 2 k.p.).
Nie oznacza to jednak, że nie będzie krótsza. Decydując się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta