Ekstraprodukt turystyczny
Czterokilometrowy "Szlak fortyfikacyjny" zaczyna się na wyspie Wolin przy Forcie Gerharda, wybudowanym w latach 1856 - 1863. Najstarszym jego fragmentem jest blok koszarowo-bojowy, z którego załoga ostrzeliwała przedpole fortu. W drugiej połowie XIX wieku stanowiska dział znajdowały się na wałach ziemnych i można było prowadzić ogień we wszystkich kierunkach. Pod koniec XIX wieku od strony morza zbudowano działobitnie, tzw. barbety, na których zamontowano cztery ciężkie armaty nadbrzeżne kalibru 210 mm. Bateria działała do końca I wojny światowej, potem pełniła już tylko rolę zaplecza magazynowo-koszarowego ze stanowiskami lekkiej artylerii przeciwlotniczej. Do dziś zachowały się m.in. właśnie owe barbety, pomieszczenia magazynów amunicji i główny budynek koszarowo-bojowy.
W odległości 600 m od fortu znajdują się żelbetonowe bunkry baterii nadbrzeżnej z I wojny światowej, zwane Baterią Plażową (Strandbatterie). Obok nich jest trójkondygnacyjny bunkier bojowy oraz owalny schron dalmierza optycznego baterii. Tutaj zainstalowane były cztery ciężkie działa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta