Wysokie podatki nie szkodzą krajom nordyckim
Debaty o ekonomii byłyby mniej potrzebne, gdybyśmy dokładniej analizowali, gdzie na świecie gospodarka działa dobrze, a gdzie nie. Prawie wszędzie zawzięcie dyskutuje się przecież o tym, jak pogodzić funkcjonowanie sił rynkowych z bezpieczeństwem socjalnym. Lewica wzywa do powiększenia zakresu ochrony socjalnej, a prawica mówi, że prowadzi to do osłabienia tempa wzrostu gospodarczego i powiększenia deficytu budżetowego.
Moglibyśmy posunąć się naprzód w tej dyskusji, biorąc pod uwagę sytuację w krajach odnoszących sukcesy gospodarcze -w Danii, Finlandii, Islandii, Holandii, Norwegii i Szwecji. Wprawdzie - o czym należy pamiętać - doświadczeń z jednego regionu nie da się bezpośrednio przenieść gdzie indziej, ale warto zauważyć, że krajom nordyckim udaje się łączyć duży zakres opieki socjalnej z wysokim poziomem dochodów, tempo wzrostu gospodarczego jest tam na przyzwoitym poziomie, a sytuacja makroekonomiczna-stabilna. Sposób funkcjonowania państwa jest tam również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta