Nowe zadanie wymaga nowych pieniędzy
Kłopoty z finansowaniem oświaty pokazuje też opracowany w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego raport o skutkach obowiązywania ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wynika z niego, że w latach 2002 - 2005 wydatki samorządów na szkoły rosły szybciej niż środki z subwencji oświatowej. Coraz mniej jest takich jednostek samorządowych, które na oświatę wydają mniej, niż dostają subwencji.
Szkołom brak środków- Oświata jest główną dziedziną wydatków budżetowych. W dużych miastach subwencja nie wystarcza już nawet na wynagrodzenia dla nauczycieli. W Lublinie dokładamy do niej około 100 mln zł, to jest 30 proc. kwoty subwencji. Gdybyśmy mieli tylko z niej utrzymywać szkoły, musielibyśmy zamknąć co trzecią - mówi prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski. Dofinansowywanie oświaty przez samorząd oznacza, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta