Za wszelką cenę unikać czytania z kartki
Podczas ustnej części postępowania przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (Trybunał) strony uzyskują dodatkową możliwość prezentacji swego pisemnego stanowiska oraz jego doprecyzowania. To podczas rozprawy skarżący (gdy sprawa należy do kategorii skarg bezpośrednich), strona postępowania zawisłego przed sądem krajowym i inni uczestnicy, jak państwa czy instytucje (gdy chodzi o orzeczenie wstępne), mają ostatnią szansę dotarcia do sędziów i przykucia ich uwagi.
Wspólnotowe roztrząsanie sprawyRozprawa jest jawna, chyba że Trybunał z ważnych przyczyn, na wniosek stron lub z własnej inicjatywy, postanowi inaczej. Zdarza się to niezwykle rzadko.
Rozprawę otwiera i prowadzi prezes Trybunału, ewentualnie, w zależności od składu orzekającego, przewodniczący izby. Wcześniej, na trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem, stronom doręcza się tzw. raport na rozprawę (rapport d'audience) sporządzony przez sędziego sprawozdawcę. I od jego odczytania rozprawa powinna się zacząć. W rzeczywistości raport nie jest odczytywany, chyba że jedna ze stron wyraźnie o to wnosi.
Raport...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta