O wyższości ewolucji nad rewolucją
Jacob Burckhard, XIX-wieczny historyk szwajcarski, autor dzieła "Kultura Odrodzenia we Włoszech" pisał o tworzących się w końcu średniowiecza i na początku czasów nowożytnych państwach. Jego zdaniem "ujawnia się w nich nowoczesny duch państwowy Europy", są "tworem obmyślonym, świadomym, dziełem sztuki". Ów zwrot należy rozumieć chyba w ten sposób, że państwo wyrasta z kulturowego podłoża swojej epoki i miejsca na mapie świata, nie jest natomiast tworem sztucznym, nienaturalnym. Jeśli zaś przyjąć tezę Burckharda, iż państwo jest "tworem obmyślonym, świadomym", to czy odnosi się ona jedynie do tych państw, którym autor poświęcił swą słynną książkę?
Szwajcarski historyk pisał, na przykład, o XIII-wiecznym, scentralizowanym i pretotalitarnym królestwie Sycylii oraz o miastach-państwach włoskich, takich jak Florencja, czy republikach - genueńskiej i weneckiej. Pytanie, które tu stawiam, może jednak dotyczyć tak czasów dawniejszych, jak i nam bliższych, współczesnych nie wyłączając.
OJCOWIE REFORM I REWOLUCJIWielu rewolucjonistów oraz radykalnych reformatorów sądziło, że ich daleko sięgające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta