Dwa błędy pracodawcy, dwa odszkodowania dla pracownika
- Zwolniłem dyscyplinarnie pracownika, ale ten odwołał się do sądu. Twierdzi bowiem, że naruszyłem przepisy, nie konsultując swojej decyzji z zakładową organizacją związkową. I żąda odszkodowania. Domaga się go również za to, że nie wydałem mu świadectwa pracy w terminie, co uniemożliwiło mu podjęcie pracy w innej firmie. Czy ma prawo wymagać ode mnie płacenia dwóch odszkodowań? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne) to szczególny tryb rozstawania się z zatrudnionym. Dlatego pracodawca może po niego sięgać tylko w okolicznościach wskazanych w art. 52 § 1 k.p.
Za nieprawidłową dyscyplinarkę...Musi przy tym zachować wszystkie zasady określone w tym przepisie:
- > jako uzasadnienie wskazać jeden z następujących powodów: - ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, -popełnienie przez pracownika przestępstwa w czasie trwania umowy o pracę, które uniemożliwia jego dalsze zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta