Gdy pracodawca niszczy dokumenty o zatrudnieniu
Ostrzegamy! To nie tylko może być uznane za naruszenie praw pracownika, ale stanowi także poważne przestępstwa zagrożone wysokimi karami więzienia.
- Pierwszą umowę o pracę na czas określony zawarłam 1 marca do 31 sierpnia 2004 r. Pracodawca przedłużył mi umowę, ale zażądał ode mnie zwrotu poprzedniej i nową podpisaliśmy od 1 marca 2004 r. do 28 lutego 2005 r. Sytuacja powtórzyła się w lutym 2005 r. Szef zniszczył poprzednią umowę i podpisał ze mną nową od 1 marca 2004 r. do 30 czerwca 2006 r. Ta ostatnia byłaby moją trzecią umową, ale pracodawca uniknął zatrudnienia mnie na czas nieokreślony. Jestem w ciąży i szef zapowiedział, że mogę liczyć tylko na przedłużenie umowy do czasu porodu. Czy mając kserokopie poprzednich umów, mogę domagać się przedłużenia tej ostatniej? Czy mam szanse na wygraną i gdzie się z tym zwrócić? Czy jeśli nie będę mieć przedłużonej umowy o pracę, to mogę skorzystać z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta