Co może związek w inwidualnych sprawach pracowników
Wystarczy jednak, że organizacje te nie przekażą mu w terminie takiej informacji, a pracodawca uwalnia się od obowiązku współdziałania ze związkami w sprawach dotyczących chronionych pracowników.
Najczęściej do związków zgłaszają się zatrudnieni, gdy grozi im utrata pracy. Ale z pomocy tej mogą skorzystać tylko ci, którzy należą do jednej z działających w zakładzie organizacji związkowych, bądź też - mimo braku przynależności - związki zgodziły się chronić ich interesy. W obu wypadkach zakres ochrony jest jednakowy.
W indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których wymagana jest współpraca ze związkami, pracodawca musi zwrócić się do zakładowych organizacji związkowych z prośbą o udzielenie informacji o pracownikach korzystających z ich ochrony (art. 30 ust. 21 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych - DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).
Jeżeli związek w ciągu pięciu dni nie poda takiej informacji, to pracodawca nie musi współdziałać z nim w sprawach dotyczących tych pracowników.
Konieczność zapytania o ochronę związkową powstaje przy każdym przypadku zamierzonego rozwiązania umowy o pracę przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta