Wykonawcy mogą uzupełniać brakujące dokumenty
To jedna z najbardziej oczekiwanych zmian w prawie zamówień publicznych. Dotychczas brak jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego spełnienie warunków udziału w postępowaniu oznaczał, że wykonawca był wykluczony z postępowania. Często nawet nie ze swojej winy. Wystarczyła pomyłka urzędnika wystawiającego dokument, a konsekwencje tego ponosił wykonawca.
Jedynym wyjątkiem od tej zasady była dotychczas sytuacja, gdy brak uzupełnienia dokumentów oznaczał konieczność unieważnienia przetargu. Innymi słowy - jeśli chociaż jedna oferta była ważna, to zamawiający nie mógł wezwać pozostałych wykonawców do naprawienia błędów. Nawet wówczas, gdy ich oferty były dużo bardziej korzystne.
Liczy się fakt, nie dokumentUstawodawca doszedł do wniosku, że liczy się to, czy wykonawca spełnia postawione mu warunki, a nie same dokumenty, które mają jedynie to potwierdzać. Dlatego też zmienił art. 26 ust. 3 prawa zamówień publicznych (w skrócie pzp). W obecnym brzmieniu (wszedł w życie 25 maja 2006 r.) zobowiązuje on zamawiającego, aby wezwał wszystkich wykonawców, którzy nie złożyli oświadczeń i dokumentów potwierdzających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta