Kiedy wypoczynek może być przerwany
Przerwanie urlopu wypoczynkowego to nie to samo co niemożność jego rozpoczęcia w umówionym terminie z usprawiedliwionych przyczyn. Jeżeli bowiem pracownik nie może pójść na urlop w zaplanowanym czasie, to pracodawca musi mu go przesunąć na później. Wystarczy, że zatrudniony przedstawi honorowane przez przepisy usprawiedliwienie (por. " Kiedy można przesunąć urlop", DF z 5 kwietnia 2006 r.). Aby jednak wykorzystać dalszą część przerwanego urlopu, takie usprawiedliwienie nie wystarczy. Tu liczy się przede wszystkim to, z jakich powodów urlop został przerwany.
PRZYKŁAD 1Pan Krzysztof wziął 2-tygodniowy urlop wypoczynkowy. W pierwszym jego dniu, zanim zdążył wyjechać na wykupioną wycieczkę, otrzymał wezwanie z sądu. Miał się w nim stawić w charakterze świadka na 2 dni przed powrotem do pracy, a więc jeszcze w czasie urlopu. Nie powoduje to jednak ani przerwania urlopu, ani nie oznacza dla pracodawcy konieczności oddania innego dnia wolnego w zamian za dzień poświęcony na stawienie się w sądzie. Nie ma tu znaczenia, że gdyby pan Krzysztof w tym czasie pracował, to pracodawca musiałby mu udzielić zwolnienia od pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta