Jak zmienić lub zawiesić układ zbiorowy pracy
Zmiana w firmie może dotyczyć profilu produkcji, wielkości stanu zatrudnienia, rodzaju zatrudnianych grup zawodowych. Niewykluczone też, że zmieni się sytuacja ekonomiczna zakładu. Dlatego rzadko zdarza się, aby zawarty układ zbiorowy pracy (w skrócie uzp) przetrwał w niezmienionym kształcie przez cały czas obowiązywania.
Wszystko można zmienićStrony układu zbiorowego pracy, czyli pracodawca i związki zawodowe, mają wręcz nieograniczone możliwości zmiany jego treści. Wolno je wprowadzić wielokrotnie, nawet dla tych samych zagadnień. Mogą one dotyczyć zarówno zawartości merytorycznej (tj. części normatywnej, obligacyjnej i tzw. trzeciej, o których pisaliśmy w DF z 28 czerwca), adresatów (tj. osób objętych postanowieniami układu) oraz czasu obowiązywania układu.
Zmian dokonuje się w formie protokołów dodatkowych (art. 241 9 § 1 k.p.), które stają się integralną częścią układu zbiorowego pracy. Niedopuszczalne jest przeprowadzenie zmian w treści układu w innej formie (wyrok Sądu Najwyższego z 28 września 1981 r., I PR 82/81).
Stosuje się do nich odpowiednio te same zasady, które obowiązują przy zawieraniu układu, a więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta