Czym jest prawda polityczna
Regulacje dotyczące komisji śledczych nie stawiają przed parlamentarzystami do nich kandydującymi zwykle żadnych wymogów, poza jednym: muszą być członkami izby, która powołuje komisję.
Nie muszą spełniać żadnych innych wymagań dotyczących np. dorobku w danej dziedzinie, wieku itp. Nie dziwi więc, że w większości państw nie formułuje się żadnych przesłanek uzasadniających brak biernej legitymacji jakiegoś parlamentarzysty do kandydowania do komisji śledczej lub wykluczenia z jej prac.
Nie można tu czynić żadnych analogii z sędziami, np. z wyłączeniem sędziego od rozpoznawania sprawy, z jednego prostego powodu: wyłączenie sędziego ma zapobiec podjęciu błędnej decyzji przez niego lub skład orzekający, którego jest członkiem. Komisja śledcza nie podejmuje zaś żadnych rozstrzygnięć, a ewentualne nieprawidłowości w jej pracy może skorygować parlament (lub izba, która powołała komisję), podejmując odpowiednie uchwały w wyniku rozpatrzenia rezultatów jej działalności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta