Długa choroba nie chroni przed utratą pracy
Kodeks pracy pozwala bowiem rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika, gdy ten przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Nie oznacza to jednak, że pracodawca musi z tego przywileju skorzystać. Jeśli jednak to robi, to ma postępować w zgodzie z przepisami, aby nie narazić się na zarzuty zwolnionego i ryzyko przegrania z nim sprawy w sądzie pracy.
Pracodawca, który zdecyduje się na takie rozstanie z chorym pracownikiem, może czerpać wskazówki z orzecznictwa Sądu Najwyższego w tym zakresie. Ale uwaga! Mimo że jest ono bogate, to niejednorodne. Wyroki dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw, które choć mogą być zbieżne ze stanem faktycznym u pracodawcy, to różnić się będą istotnym szczegółem decydującym o niepomyślnym dla niego finale przed wymiarem sprawiedliwości.
- Czy z pracownikiem, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, wolno rozwiązać umowę o pracę? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Art. 41 k.p. ustanawia zakaz wypowiadania umów o pracę zarówno w czasie urlopu pracownika, jak i innej usprawiedliwionej jego nieobecności w pracy (np. podczas choroby), o ile nie upłynął jeszcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta