Za dyżur daj wolny czas lub wypłać wynagrodzenie
Dyżur jest uregulowany w art. 151 5 k.p. Wyjątkiem są dyżury lekarzy i kierowców.
Jeżeli na polecenie pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy pracownik pozostaje w gotowości do jej wykonywania, jest to dyżur. Może on odbywać się w domu albo w innym miejscu wyznaczonym przez szefa.
Czy pracownik może odmówić udziału w dyżurze? Choć nie ma przepisu, z którego wynika bezpośrednia odpowiedź na to pytanie, przyjmuje się, że nie. Zgodnie z art. 100 § 2 pkt 4 k.p. pracownik musi m.in. dbać o dobro zakładu pracy, podporządkować się poleceniom pracodawcy, a swoją pracę wykonywać sumiennie i starannie. Zatem udział w dyżurze to jeden z podstawowych obowiązków pracownika. Jeżeli jest on tożsamy z interesem firmy, to trzeba w nim uczestniczyć. Potwierdził to również Sąd Najwyższy. Uznał bowiem, że odmowa pełnienia dyżuru może być usprawiedliwiona tylko wyjątkowymi okolicznościami. Natomiast niestawienie się do pracy po zgłoszeniu gotowości do jej podjęcia jest rażącym niedbalstwem uzasadniającym rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (wyrok z 7 września 1999 r., I PKN 224/99).
Czuwa albo pracujeUdział w dyżurze może przybrać różną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta