Pracodawca i związkowcy zawierają porozumienia zbiorowe
Art. 59 Konstytucji RP gwarantuje związkom zawodowym i pracodawcom prawo do rokowań, zawierania układów zbiorowych pracy oraz innych porozumień. Zgodnie natomiast z art. 9 k.p. porozumienia zbiorowe, jeśli są oparte na ustawie i przepisach określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, stanowią źródło prawa pracy.
Nie gorzej niż kodeksPostanowienia porozumień zbiorowych nie mogą być mniej korzystne niż przepisy kodeksu pracy, innych ustaw oraz rozporządzeń, a ponadto nie mogą naruszać zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
Porozumienia zbiorowe są więc aktami zbliżonymi swoim charakterem najbardziej do układów zbiorowych pracy, ale w przeciwieństwie do nich nie muszą być rejestrowane. W praktyce najczęściej zawiera się je w sytuacjach kryzysowych u pracodawcy, aby zmniejszyć wpływ negatywnych skutków trudnego położenia firmy dla załogi.
Jakie rodzajePorozumienia zbiorowe przewidziane są zarówno w kodeksie pracy, jak i innych ustawach, ale sposób ich zawierania, zakres przedmiotowy oraz strony różnią się. Dlatego warto wiedzieć, kiedy porozumienie musi zawierać związek zawodowy, a kiedy może to być inna reprezentacja pracownicza oraz czy z jego zawarciem nie wiążą się dodatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta