Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cenowe schody

02 sierpnia 2006 | Ekonomia | GW
źródło: Nieznane

Zmiany poziomu dochodu na osobę następują powoli jako rezultat procesu wzrostu gospodarczego Cenowe schody Zanim ludzie nauczyli się czytać i pisać, musieli już umieć liczyć. Tę umiejętność posiedli dzięki codziennemu posługiwaniu się pieniądzem. Dzisiaj jest podobnie. Pieniądz jest nauczycielem arytmetyki. GRZEGORZ WÓJTOWICZ, doradca prezesa NBP

Każdy więc wie, ze banknot o nominale 10 złotych ma określoną wartość - 10 złotych właśnie. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest to tylko wartość "przymusowa", bo wynika z napisu na banknocie. Rzeczywista jego wartość ujawnia się dopiero na rynku, gdzie dowiadujemy się, ile towarów i usług można kupić za 10 złotych.

W ten sposób poznajemy siłę nabywczą pieniądza. Ulega ona ciągłym zmianom z powodu zmian cen. Na ogół one rosną, więc banknot o nominale 10 złotych traci siłę nabywczą. Całe szczęście, że ruch cen jest umiarkowany, a zatem ubytek siły nabywczej nie jest odczuwalny, przynajmniej przez jakiś czas.

Z taką samą sytuacją mamy do czynienia w innych krajach. Okres wakacji i urlopów sprzyja podróżom i wtedy inny pieniądz uczy nas miejscowej arytmetyki. Wcześniej jednak musimy wymienić złote na obcą walutę. W tej wymianie stosuje się cenę obcej waluty w złotych, czyli kurs walutowy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3905

Spis treści
Zamów abonament