Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile płaci się u rejenta

18 sierpnia 2006 | Dodatek Rzeczpospolitej | RK

Ile płaci się u rejenta Kupując mieszkanie na własność, musimy odwiedzić kancelarię notarialną. W przeciwnym razie transakcja będzie nieważna

- Nie ma żadnych przepisów, które regulowałyby, jakie dokumenty są niezbędne, by sprzedać lub kupić mieszkanie. Można więc to zrobić tylko na podstawie oświadczeń woli obu stron. Jest to jednak duże ryzyko - mówi Lech Borzemski z Krajowej Rady Notarialnej.

Notariusze żądają więc dokumentów. Ale robią to zwyczajowo, najczęściej bez wyraźnej podstawy prawnej.

Odpis z księgi to podstawa

Najważniejszy jest odpis z księgi wieczystej, czyli urzędowego rejestru (prowadzonego przez wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych), który określa stan prawny nieruchomości z daty uzyskania odpisu. Z niego można dowiedzieć się m.in., czy sprzedający jest właścicielem lub przysługuje mu własnościowe prawo do lokalu (jeżeli ma założoną księgę), albo czy nieruchomość ma obciążoną hipotekę.

- Utarło się - mówi Lech Borzemski - że odpis z księgi jest ważny tylko miesiąc. To nieprawda. Nie ma ograniczeń czasowych. Im jednak odpis jest aktualniejszy, tym lepiej. Odzwierciedla on bowiem stan wpisów w księdze wieczystej mieszkania w dniu jego dokonania.

W wielu miastach prowadzone są elektroniczne księgi wieczyste, tam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3918

Spis treści

Gorące rozmowy

Zamów abonament