Kogo i jak chronią pakiety socjalne
W polskim systemie prawnym brakuje przepisów odnoszących się bezpośrednio do pakietu socjalnego, zwanego też paktem socjalnym czy porozumieniem okołoprywatyzacyjnym. Kilkanaście lat temu Sąd Najwyższy potwierdził jednak w wyroku z 24 listopada 1993 r. (I PZP 46/93), że można je podpisywać. Stwierdził bowiem, że zawierania takich porozumień nie można wykluczyć tylko z tej przyczyny, że nie są one wyraźnie przewidziane w przepisach prawa pracy.
Kto i po co zawiera paktStronami pakietów socjalnych mogą być różne podmioty, w zależności od tego, czy zawierany jest on w związku z prywatyzacją, czy restrukturyzacją przedsiębiorstwa. W pierwszym wypadku porozumienie zawierają najczęściej działające w firmie zakładowe organizacje związkowe z inwestorem nabywającym kontrolny pakiet akcji (inwestor strategiczny). Często uczestniczą przy tym przedstawiciele ministra skarbu, który jest stroną umowy prywatyzacyjnej. Niekiedy pakiety socjalne powiązane są ściśle z umowami prywatyzacyjnymi, a czasem uważa się je nawet za ich integralny składnik sporządzany w formie załącznika.
Z kolei przy restrukturyzacji sytuacja jest prostsza, bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta