Pracownik choruje - ile trzeba mu zapłacić
Przez wynagrodzenie rozumiemy tu przychód pracownika, który jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, ale po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (18,71 proc.).
Jeżeli pracownik przekroczył roczny limit podstawy wymiaru tych składek (w 2006 r. jest to kwota 73 560 zł), to ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, pracodawca potrąca jedynie 2,45 proc. tytułem składki na ubezpieczenie chorobowe.
Gdy zachorował wcześniejZdarza się, że pracownik zachoruje w trakcie miesiąca albo zanim jeszcze upłynie 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia. Wówczas stosujemy następujące zasady:
> Jeżeli pracownik zachorował przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych, to podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
> Gdy pracownik zachorował przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, to podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta