O wydawaniu pieniędzy nie decyduje Bruksela
Dalia Grybauskaite: - Budżety narodowe muszą służyć interesom gospodarki kraju, polityce, także finansować wszystkie dziedziny życia kraju. Budżet europejski finansuje dziedziny wybrane przez kraje członkowskie i cele polityki europejskiej uznane za najważniejsze. Na razie uzgodnione zostały dwa - wspólna polityka rolna oraz polityka regionalna. I ok. 80 procent unijnego budżetu na nie się przeznacza. Reszta - to 5 procent na administrację i 15 na wszystkie pozostałe wydatki.
Ale z tymi dwoma głównymi celami jest problem. Taki podział pieniędzy został uzgodniony wówczas, gdy Unia była inna niż teraz, a przecież zmienia się dynamicznie. Europa musi się także przygotować na takie wyzwania, jak globalizacja, i stać się bardziej konkurencyjna. Potrzebuje pieniędzy na walkę z terroryzmem, na powstrzymanie fali nielegalnej emigracji, na rozwiązanie wielu innych problemów. A nasz budżet nie jest w stanie temu sprostać, bo jest sztywny. Dlatego właśnie wszystkie kraje członkowskie dyskutują,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta