Wspólne przedsięwzięcie, a podatki płaci każdy z osobna
Przychody i koszty powstałe w związku z działalnością konsorcjum jego uczestnicy rozliczają w ten sam sposób - niezależnie od tego, czy są osobami fizycznymi, czy prawnymi. Konsorcjum należy uznać za wspólne przedsięwzięcie (wymieniane w ustawach o podatkach dochodowych obok spółki osobowej, wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego używania rzeczy albo praw majątkowych).
Od osób prawnychZgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) uczestnicy konsorcjum - osoby prawne - łączą z pozostałymi przychodami przychody otrzymane przez każdego z nich ze wspólnego przedsięwzięcia, proporcjonalnie do posiadanego udziału. Wielkość udziału powinna być określona w umowie konsorcjum. W przeciwnym razie automatycznie zakłada się, że udziały konsorcjantów w przychodach są równe. Nie dla wszystkich uczestników konsorcjum takie rozwiązanie może okazać się korzystne.
Analogiczną zasadę podziału stosuje się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta